Bodrum gayrimenkul sektöründe de gelişti

26.12.2015
İstanbul’a alternatif arayan inşaat firmaları Bodrum'a yöneldi, markalı konut oranı yüzde 10’a çıktı, fiyatlar 5 yılda yüzde 100’e ulaştı.

İstanbul dışında yatırım fırsatları arayan gayrimenkul firmaları, Bodrum’u mesken tuttu. Lüks otel markalarının yer aldığı, marinanın faaliyete geçtiği, dünyaca ünlü isimlerin tercih ettiği Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum, konutun da tatil beldelerindeki merkezi oldu.İnşaat firmaları bir biri ardına merkezden Gündoğan’a, Yalıkavak’tan Gümbet’e Tilkicik Koyu’ndan İçmeler Koyu’na kadar her yerde villa ve otel projeleri geliştirmeye başladı. Bodrum’da artık yerli turistin yanı sıra Rus, Arap ve Azeri yatırımcıların ilgi odağı olan içerisinde markalı otel ve rezidans hizmetleri bulunduran A+ projeler yapılmaya başlandı.
  
  BÖLGE HIZLI GELİŞİYOR
  Peki Bodrum neden İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra gayrimenkul sektöründe en çok anılan ve proje geliştirilen bölgelerden birisi oldu? Bu sorunun birden çok yanıtı var. İlk olarak Bodrum’un Mandarin, Jumeriah gibi dünyaca ünlü otel zincirlerini çekmesini ve Palmarina’nın açılmasını sayabiliriz.Bodrum’da sezon uzadı ve kış sezonunda da nüfus artmaya başladı. Altyapı, sağlık ve eğitim olanakları ile kolay ulaşımın da söz konusu olması bölgeyi tercih edilir hale getirdi.Bodrum’un bir turizm merkezi olarak gösterdiği bu gelişmeleri konut sektörü de yakından takip etti. İstanbul’daki kadar büyük yatırımlar söz konusu olmasa da Bodrum’da arsa fiyatlarının İstanbul’a kıyasla düşük olması, müşteri profilinin A+ olması, yabancı yatırımcıların da ilgi göstermesi bölgede yeni yatırımların hız kazanmasını sağladı.
  
  ARSA FİYATLARI KATLANDI
  
TSKB Gayrimenkul Değerleme Kıdemli Değerleme Uzmanı Sabri Böcekli, Bodrum’da gelişimin marinanın hizmete girmesinden sonra hızlandığını belirterek, şunları söyledi: “Yalıkavak’ta iç kesimlerde yer alan konut imarlı arsa fiyatları konuma, manzara durumuna, yapılaşma şartlarına göre marinanın açılmadan öncesine göre 2-3 kat artarak metrekarede 200-300 dolar seviyelerine ulaştı. Yarım adada verimli turizm yatırımı yapılabilecek arsa değeri metrekarede 500-600 dolar seviyelerinde. Öte yandan yüksek fiyatlar dolayısı ile yarım adanın merkezine uzak konumda olan konut arsaları için ortalama 100 dolar talep edilen Tuzla bölgesi orta gelir grubunun tercih ettiği bölge haline gelmiş durumda. Turizm tesisi inşa edilebilecek arsalar ise yarım ada genelinde sahile yakınlığına bağlı olarak ortalama 500-600 dolar seviyesinde. Bölgede arsa fiyatlarında yaşanan dengesiz talepler ile arsa değerlerinin yükseldiği, bu yükselmenin konut fiyatlarına yansıdığı biliniyor.”<< Geri Tüm haberler için tıklayınız. İleri >>


Bizden Haberler
30.12.2015 TAPU VE KADASTRO İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI
26.12.2015 Bodrum gayrimenkul sektöründe de gelişti
06.03.2013 KONUT ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR


Emlak Yaşam Haberleri
27.10.2017 iki design group,...
27.10.2017 Yapı Merkezi’nden 3...
26.10.2017 NG Residenceta 4 bin...